تبلیغات
پیام مشاور
پیام مشاور
قالب وبلاگ

كلیدهای طلایی برای كنكوری ها :

این كه مهارت تست زنی در كنكور تأثیر زیادی دارد، جای شك نیست؛ اما این مهارت خود شامل مجموعه ای از مهارتهای جزئی تر است. به همین دلیل، بحث در باره مجموعه مهارتهایی كه منجر به افزایش توانایی عملكرد تست زنی می شود، بحثی چند بعدی خواهد بود. به رغم گستردگی موضوع و با توجه به دشواری های كنكور سعی می كنیم، تا حد امكان این بحث را مختصر و مفید ارائه دهیم. توصیه های این بخش را می توان دو قسمت كرد: توصیه های عمومی كه تست های همه دروس را دربرمی گیرد و دوم توصیه های ویژه برای تست های درس های مهم به  صورت مجزا و تفكیكی. در تهیه این مطالب از نظریات تعداد زیادی از دبیران و مدرسان كلاس های كنكور بهره  گرفته ایم 

1- طراحی و طراحان تست ها: با وجود آن كه بعضی از افراد و مؤسسات ادعا دارند كه روش هایی را ابداع كرده اند تا كنكوری ها حتی بدون حل مسأله یا توجه به صورت مسأله و یا براساس قوانین احتمالات بتوانند تست ها را درست علامت بزنند، عملاً چنین چیزی امكان پذیر نبوده و ادعاهایی از این قبیل، نوعی فرصت طلبی محسوب می شوند. طراحی سؤالات تست از یك سری اصول كلی و مشخص تبعیت می كند كه معمولاً طراحان تست ها با آن ها آشنا هستند. البته این بدان معنا نیست كه همه اصول طراحی تست در سؤالات كنكور رعایت می شود و همان گونه كه هر ساله بعد از اتمام كنكور عنوان می گردد اشكالاتی توسط اهل فن به سؤالات وارد می آید. از جمله اصولی كه در طراحی سؤالات كنكور رعایت می شود، در نظر گرفتن سؤالات آسان، متوسط و مشكل در هر درس است. در مقابل، یكی از اشكالات وارد به طراحی تست ها، نوع چینش سؤالات است. اصولاً باید در هر درس، سؤالات از آسان به مشكل تنظیم شوند، اما ظاهراً در سؤالات كنكور چنین نظمی وجود ندارد و مثلاً گاهی بعد از سؤالات سخت دیفرانسیل بلافاصله سؤالات سخت گسسته آغاز می شود و یا مانند كنكور۸۱ كه سؤالات ادبیات با چند سؤال سخت پی درپی شروع شده بود.

v    در طراحی سؤالات كنكور، اصول كلی طراحی تست رعایت می شود؛ بنابراین، برای پاسخگویی به سؤالات، دنبال روش های غیرعادی نباشید

2- آمادگی برای هر نوع احتمال: به رغم نكته قبلی، تصور نكنید كه همه چیز باید بر وفق مراد پیش رود. متأسفانه بسیار دیده شده دانش آموزانی كه با آمادگی خوب درسی سر جلسه كنكور حاضر شده اند، به محض مواجهه با چند سؤال سخت پی درپی، سر رشته كار را گم كرده و حتی بقیه را هم نتوانسته اند خوب جواب دهند. این آمادگی ذهنی را در خود ایجاد كنید كه ممكن است با هر احتمالی روبه رو شوید. امكان دارد در شرایطی كه خوب پیش      می روید، به ناگاه به یك، دو، سه و یا چند سؤال سخت برخورد كنید، امكان دارد سؤالات یك درس با تست های مشكل شروع شود و هر نوع امكان دیگری نیز وجود دارد، در هر حال شما آمادگی لازم را در خود ایجاد كنید تا دست پاچه نشوید.

v    خود را برای مواجهه با هر نوع سؤالی در سر جلسه كنكور آماده سازید.

۳- تست های یك ستاره و دو ستاره: بیشتر مدرسان كنكور توصیه می كنند وقتی با سؤالات یك درس روبه رو می شوید، بدین شیوه عمل كنید: یك به یك سؤالات را بخوانید. به طور متوسط خواندن متن هر سؤال حدود ۱۵ تا۲۰ ثانیه طول می كشد. اگر جواب سؤال و گزینه درست را می دانید، بلافاصله در پرسشنامه (و نه پاسخنامه) علامت بزنید و سر سؤال بعدی بروید. به سؤالاتی می رسید كه جواب آنها را نمی دانید. در اینجا دو حالت پیش می آید. جواب را نمی دانید، ولی می دانید كه می توانید به نتیجه برسید. در كنار سؤال یك ستاره بزنید. در مورد بعضی از سؤالات هم جواب را اصلاً نمی دانید و حدس می زنید كه ارزش وقت گذاری ندارد. در كنار این نوع سؤالات دو ستاره بزنید. به همین ترتیب تا پایان سؤالات آن درس پیش بروید. معمولاً در مرحله اول، تعدادی از تست ها را با اطمینان درست علامت زده اید كه البته در مورد درس های گوناگون فرق دارد. حال مرحله دوم را به سؤالات تك ستاره ای اختصاص دهید. در این مرحله هم تعدادی از سؤالات را پاسخ خواهید داد. در مرحله سوم به سؤالات دو ستاره ای بپردازید. در دروس تخصصی، امكان زیادی وجود دارد كه وقتی برای سؤالات دوستاره ای باقی نماند. بعد از اتمام این سه مرحله، جواب های صحیح را یك به یك و با دقت به پاسخ نامه منتقل كنید.

v    سؤالات هر درس را در سه مرحله: تست های با جواب مشخص، یك ستاره ای و دو ستاره ای پاسخ دهید.

۴- جرأت گذشتن از تست: در مورد سؤالات دوستاره ای صحبت كردیم و گفتیم كه در دروس تخصصی حتی این امكان وجود دارد كه فرصتی برای پاسخ به آن ها باقی نماند. برای تعداد زیادی از دانش آموزان، پذیرفتن این نكته كه باید از خیر بعضی از سؤالات بگذرند، سخت است. دانش آموزان باید عادت كنند كه از روی بعضی تست ها بگذرند و این خود، نه تنها نشانه ضعف نیست، بلكه بیانگر مهارت و دانش بالای فرد است. دانش آموزان بسیار محدودی وجود دارند كه هم توانایی و هم فرصت آن را داشته باشند كه بتوانند به همه سؤالات پاسخ دهند.

v    باید این فن جسورانه را بیاموزید كه ازحل بعضی تست ها بگذرید.

۵- قدرت ریسك: این سؤال هم برای دانش آموزان پیش می آید كه اگر در مورد گزینه ها شك كردند (با توجه به نمرات منفی تست ها) آیا علامت بزنند؟ اگر در مورد هرچهار گزینه مشكل دارید، توصیه می شود از خیر آن سؤال بگذرید. اگر بین سه گزینه شك داشتید، باز هم توصیه قبلی را به كار ببندید. اما زمانی كه می دانید حداقل دو گزینه غلط است، حتماً یكی از گزینه ها را علامت بزنید.

v    در تست هایی كه در مورد گزینه صحیح شك دارید، تنها زمانی ریسك كنید كه اطمینان داشته باشید حداقل دو گزینه غلط است.


6- خواندن كل اجزای تست: این نكته ای است كه همه در مورد آن اتفاق نظر دارند، باید تمام اجزای تست را با دقت بخوانید. صورت مسأله را با حوصله و تمركز مطالعه كنید. به همین ترتیب به تك تك گزینه ها توجه كنید. یادتان باشد اگر عجله كنید، شاید زمان را ذخیره نمایید، ولی به طور حتم احتمال اشتباه بسیار زیاد خواهد بود. اگر بپذیرید كه باید از بعضی تست ها بگذرید، این به دقت شما هم خواهد افزود.

v    قبل از هر گونه اقدام به پاسخگویی تست، تمام اجزای آن را با دقت بخوانید.

۷- پیش بینی قبل از جواب: اگر حوصله اش را دارید و عجله نمی كنید، سعی نمایید وقتی صورت مسأله را خواندید، قبل از نگاه كردن به گزینه ها، جواب را حدس بزنید: این كار، سرعت عمل شما را در پاسخگویی به تست ها افزایش خواهد داد. حتی در صورتی كه حدس شما درست از آب درآمد و پاسخ شما بین گزینه ها وجود داشت، باز هم حتماً سایر گزینه ها را بخوانید.

v    سعی كنید قبل از پاسخ به هر تست، گزینه صحیح را حدس بزنید.

۸- فریب نخورید: به محض خواندن صورت مسأله، سراغ راحت ترین و ساده ترین گزینه نروید. متوجه گزینه های انحرافی باشید. به قول كنكوری ها، اگر شما مفهومی خوانده باشید، احتمال انحراف شما كاهش خواهد یافت. با این همه، باز هم ممكن است به خاطر عدم تمركز، عجله و اشتباه گرفتن سرنخ ها كه عمدتاً ناشی از رعایت نكردن (خواندن با دقت تست) است، فریب بخورید و ناخودآگاه به محض دیدن كوچك ترین سرنخی از پاسخ، آن را علامت بزنید. پس بسیار بسیار مهم است كه از یك طرف تمركز و دقت را تمرین كنید و از طرف دیگر با روشهای كنترل اضطراب آشنا باشید تا بتوانید حالت تعادلی خود را حفظ كنید.

v    در جلسه كنكور، دقت كنید در فضایی قرار نگیرید كه با كوچك ترین سرنخ ها فریب بخورید.

۹- تقسیم زمان: این درست است كه باید در جلسه كنكور تقسیم زمان داشته باشید، اما بدان معنا نیست كه برای همه تست ها زمانی یكسان در نظر گرفت. این نكته بسیار ظریف و حساس است. اگر برای تستی سه دقیقه وقت صرف كردید، حتماً تستی هم وجود خواهد داشت كه در ظرف۲۰ ثانیه پاسخ آن را بیابید. بنابراین در مورد تقسیم زمان وسواس به خرج ندهید. شما برای هر درس، زمانی در اختیار دارید، باز اگر پذیرفته باشید كه از سر بعضی تست ها بگذرید، احتمالاً زمان برای بقیه سؤالات كافی خواهد بود. در بعضی موارد (به خصوص دروس عمومی) امكان استفاده از زمانهای دروس دیگر هم به وجود می آید.

v    در تقسیم زمان برای پاسخگویی به تست ها، توجه داشته باشید كه زمان برای حل هر تست متفاوت است.

۱۰- زمانی برای مرور: اگر فرصتی باقی بود زمانی برای مرور تست ها كنار بگذارید ولی پاسخ ها را عوض نكنید ،مگر این كه اطمینان حاصل كنید كه پاسخ اول شما غلط بوده است. هرچه بیشتر بر سر یك سؤال مردد باشید احتمال زیادتری دارد كه سرگیجه بگیرید. 

v    اگر زمانی برای مرور تست ها باقی ماند، پاسخ را تنها زمانی تغییر دهید كه از غلط بودن پاسخ اول اطمینان حاصل نمایید.

۱۱- سرعت عمل: سرعت عمل در تست زنی به عوامل متعددی بستگی دارد: به این كه چقدر مفهومی خوانده باشید (و حفظی كار نكرده باشید)؟ چقدر سرحال و با حوصله باشید؟ چه تیپ شخصیتی داشته باشید (فردی آرام هستید یا مضطرب)؟ چقدر تست زنی را تعریف كرده باشید؟ چقدر آدم دقیق و با تمركزی باشید؟ به هر حال سرعت عمل در تست زنی موضوعی مستقل از سایر رفتارها نیست. فردی كه كلاً كند است، فردی كه زود مضطرب     می شود و یا كسی كه تقسیم زمان مناسبی ندارد، احتمالاً در كلیه فعالیت هایی كه نیازمند سرعت عمل و توانایی مشاهده است مشكل خواهد داشت.

v    برای افزایش سرعت عمل در تست زنی چهار عامل مؤثرند: تمرین و ركورد گیری تست زنی، شادابی و سرحال بودن، تمركز و آرامش، مطالعه مفهومی.

۱۲- دقت در محاسبات عددی: در همه رشته های كنكوری، دروسی وجود دارند كه در آن ها حل مسأله و محاسبات عددی ضرورتی اساسی است. اشتباهات دانش آموزان در محاسبات عددی عمدتاً ناشی از عجله و عدم تمركز آن هاست كه این هم ناشی از تلاش آنان برای از دست ندادن زمان است. گفته شد این عجله غیر از ضرر و افزایش احتمال اشتباهات، به  طور حتم هیچ  خیری ندارد. به محاسبات عددی بخصوص در رشته ریاضی كه موارد آن زیاد است، دقت زیادی داشته باشید. سعی كنید به نحوی در محاسبات پیش روید كه همان یك بار محاسبه اطمینان شما را حاصل كند. عجله در محاسبه، شك شما را افزایش داده و منجر به محاسبات دوباره و سه باره و اتلاف وقت خواهد شد.

تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچك » بخش تصاویر زیباسازی » سری پنجم www.pichak.net كلیك كنید
طبقه بندی: آموزش،
[ یکشنبه 1 خرداد 1390 ] [ 12:22 ب.ظ ] [ اسماعیل مهدوی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

نویسندگان
نظر سنجی
نظرشما راجع به این وبلاگ چیست؟


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
پیام مشاور

.

تماس با ما

تعبیر خواب آنلاین


فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...