تبلیغات
پیام مشاور
پیام مشاور
قالب وبلاگ
    پارکینسون (فلج پیری)

پارکینسون (فلج پیری)،توسط زوال عقلی نورون های ترشح کننده ی دو پامین لایه ای از ماده خاکستری که سقف مغز میانی را ستون مخ جدا میکند و اکسون ها را به هسته می فرستد ، ایجاد می شود. شواهد اخیر نشان دهنده ی آن است که بیماری ممکن است از طریق مواد سمی موجود در محیط، ایجاد شود. بیماری آلزایمر، دیگر اختلال دژنراتیو است که بیشتر مغز را درگیر آن می کند، فرآیند مرحله بیماری در نهایت بیشتر هیپوکامپ و ماده خاکستری قشری را از بین می برد. مغزهای افراد بیمار( مبتلا، آسیب دیده) شامل سطوح آمیلوئید بسیاری است که دربردارنده ی هسته ای از پروتئین آمیلوئید هستند که از طریق اکسون های دژنره شده و دندریتها(هریک از زوائد نخ مانند سیتوپلاسم یک نورون) احاطه شده اند. برخی از فرم های ارثی آلزایمر شامل یک ژن ناقص برای زمینه ساز پروتئین آمیلوئید هستند. (APP) فرایند دژنراتیو ممکن است شامل سیستم دفاعی بدن باشد، در واقع، داروهای ضد التهابی ممکن است در مبارزه علیه این اختلال مفید باشند. اسکلروز چندگانه، بیماری تخریب لایه ی میلین اعصاب، از طریق حملات دوره ای علائم بیمار گونه ی نورولوژی و معمولاً با بهبودی کاهش نسبی بین حمله ها مشخص می شود. ظاهراً آسیب توسط سیستم دفاعی بدن که به پروتئین موجود در میلین حمله می کند، ایجاد می شود.


اختلال های ناشی از بیماری های عفو نی

 اختلالات نورولوژی مختلف می توانند از طریق بیماری عفونی، سرایت باکتری، قارچ یا دیگر انگل ها یا ویروس ها ایجاد شوند. رایج ترین آنها آنسفالیت(التهاب مغز) و مننژیت هستند.آنسفالیت بیماری عفونی است که به تمام مغز حمله می کند. رایج ترین دلیل آنسفالیت، ویروسی است که از طریق پشه هایی که عامل عفونت را از اسب ها، پرندگان یا جوندگان می گیرند، سرایت می کند، علائم بیماری آنسفالیت حاد شامل، تب، تحریک پذیری، حالت تهوع، غالباً به دنبال آن تشنج، هذیان و علائم آسیب مغزی مانند زبان پرشی و فلج می باشد. متأسفانه، هیچ گونه درمان خاصی به غیر از مراقبت مؤثر وجود ندارد و بین 5 تا 20 درصد موارد کشنده هستند. 20 درصد زنده مانده ها برخی از علائم بیمارگونه ی باقی مانده ی نورولوژی را از خود نشان می دهند. همچنین آنسفالیت می تواند از طریق ویروس های تبخال که دلیل تاول های ناشی از تب هستند که در اکثر افراد بعضی اوقات در اطراف دهانش ایجاد می شود به وجود آید. معمولاً، ویروس ها به طور پنهانی و آرام در Lrigeminal nerre ganglia برآمدگی های روی پنجمین عصب مغزی، که شامل حجم های سلولی نورون های حس های تنی بوده و برای صورت کار می کنند، زندگی می کنند. ویروس ها مرتباً تکثیر می شوند، و به انتهای فیبرهای عصبی جایی که باعث ایجاد زخم هایی برای رشد کردن در غشاء مخاطی می شوند، حرکت می کنند و متأسفانه، هرزگاهی (اما به ندرت) از آن طرف برعکس وارد مغز می شوند. آنسفالیت در اثر عفونت ویروس هرپس، یک بیماری خطرناک است؛ و در آن ویروس خصوص به لوب پیشانی ولوب گیجگاهی حمله می کند و می تواند شدیداً(به طرز وخیمی) به آنها آسیب برساند. دو نوع دیگر آنسفالیت ویروسی که احتمالاً از قبل با آنها آشنایی دارید شامل فلج اطفال و هاری هستند. خوشبختانه نوع شدید پولیومیلیت (فلج اطفال حاد) در کشورهای پیشرفته به دلیل پیشرفت واکسن هایی که افراد را در برابر بیماری مصون نگه می دارند، نادر است. ویروس باعث آسیب چشم گیری در نورن های محرکه ی مغز و طناب نخاعی؛ نورون های در قشر حرکتی اولیه؛ در هسته ی حرکتی تالاموس، هیپوتالاموس و ساقه ی مغز؛ در مخچه، و در شاخه های قدامی(بطنی) ماده ی خاکستری طناب نخاعی می شوند. متأسفانه، این نورن های محرکه شامل ماده ی شیمیایی هستند که یا ویروس را جذب می کنند یا به طریقی باعث می شوند که ویروس برای آنها کشنده و خطرناک شود.

هاری از طریق ویروسی که از بزاق( آب دهان) جانور پستاندار آلوده مستقیماً وارد گوشت فرد با گاز گرفتگی می شود، ایجاد می گردد. ویروس از طریق اعصابی که خارج از سیستم عصبی مرکزی(اعصاب پیرامون) قرار دارند به سیستم عصبی مرکزی حرکت می کند و در آنجا باعث آسیب شدید می شوند. علائم بیماری شامل دوره ی کوتاه مدت تب و سردرد، و به دنبال آن اضطراب، جنبش و حرف زدن بیش از حد، مشکل در قورت دادن آب دهان، اختلالات حرکتی، مشکل در حرف زدن، حمله ی صرع، گیجی(منگی) و در نهایت مرگ در عرض دو تا هفت روز پس از شروع علائم بیماری، می باشد. ویروس میل ترکیبی خاصی با سلول ها در مخچه و هیپوکامپ(یک برآمدگی در کف شاخ تحتانی بطن جانبی) دارد و صدمه زدن به هیپوکامپ احتمالاً دلیلی است برای تغییرات هیجانی که در اوایل بروز علائم مشاهده می شوند. خوشبختانه، دوره ی کمون(نهفتگی) هاری حداکثر تا چند هفته طول می کشد، در حالی که ویروس از طریق اعصابی که خارج از سیستم عصبی مرکزی قرار دارند(اعصاب جانبی«پیرامون») بالا می رود. (در صورتی که گاز گرفتگی در ناحیه ی صورت یا گردن باشد، دوره ی کمون به دلیل آنکه ویروس مسافت کوتاه تری را برای حرکت کردن قبل از رسیدن به مغز دارد، خیلی کوتاه تر خواهد بود.) در طول دوره ی کمون شخص می تواند واکسنی را بزند که او را در برابر بیماری مصون خواهد کرد، و سیستم دفاعی بدن او ویروس را قبل از رسیدن به مغز از بین خواهد برد. بسیاری از بیماری های عفونی باعث آسیب مغزی می شوند حتی اگر اساساً بیماری سیستم عصبی مرکزی نباشند. یکی از این     بیماری ها AIDS است. گزارشات اتوپسی(بررسی پس از مرگ به منظور تعیین علت بیماری) گویای آن است که حداقل 75٪ درصد از افرادی که براثر AIDS می میرند، علائم آسیب مغزی را از خود نشان می دهند. (Levy & Bredesen غالباً آسیب مغزی منجر به علائم بیماری می شود که زوال عقلی AIDS نامیده می شود و مشخصه ی آن فقدان شناختی و کارکردهای حرکتی، می باشد. ابتدا بیماران ممکن است فراموش کار شوند و یا بسیار آهسته فکر و یا استدلال کنند و ممکن است مشکلاتی دریافتن کلمه داشته باشند( زبان پریشی نامی). در نهایت هم ممکن است تقریباً لال(خموش) شوند. اختلال های حرکتی ممکن است با رعشه و مشکل در ایجاد حرکت پیچیده شروع شود اما بعد از آن ممکن است آن قدر بیماری پیشرفت کند که باعث علیل(زمین گیر) شدن بیمار شود. شواهد حاکی از آن است که دلیل زوال عقلی AIDS ممکن است ورود مقادیر بیش از حد کلسیم به نورون ها باشد. این حقیقت که اگر چه AIDS قطعاً باعث آسیب عصبی می شود، اما خود نورن ها به ویروس HIV مبتلا نمی شوند(آلوده نمی شوند)، مدت ها است که موجب حیرت محققان شده است. Lipton و دیگران(1990) کشف کردند که دلیل مرگ عصبی ظاهراً ورود بیش از حد مقادیر کلسیم است.(همانطور که قبلاً دریافتیم، مرگ نورون ها با حمله صرع و با کم اکسیژنی و همچنین ورود بیش از حد مقادیر ایجاد می شود) Liptonو همکارانش (1997و 1996و Lipton) اظهار داشتند که آستروسیت های عفونی ویروس و گلبولهای(سلول ها) سفید خونی ممکن است دلیل سرازیر شدن کلسیم باشند. عفونت باعث می شود که این سلول ها مواد سمی محرکی(شامل گلوتاما) را ترشح کند. که گیرنده های NMDA را فعال می کنند. مأموران تحقیق توصیه می کنند که داروهایی کشف شده برای کاهش آسیب ایجاد شده از طریق سکته ی مغزی، ممکن است در درمان زوال عقلی AIDS هم مفید باشند. طبقه بندی دیگر بیماری های عفونی مغز، دقیقاً شامل التهاب پرده های مغز، لایه های بافت هم بند، که از طریق سیستم عصبی مرکزی احاطه شده است، می باشد.

مننژیت می تواند از طریق ویروس ها یا باکتری ها ایجاد می شود. علائم بیماری تمام حالت ها شامل سردرد، و گرفتگی عضلات گردن و بسته به شدت اختلال: تشنج، گیجی(منگی) یا فقدان هوشیاری و گاهی اوقات مرگ، است. گرفتگی عضلات گردن یکی از مهمترین علائم بیماری است. حرکات گردن باعث می شود که پرده های مغز قوس و کش بیایند و چون آنها ملتهب شده اند، کش و قوس آوردن باعث درد شدید می شود. رایج ترین حالت مننژیت ویروسی، معمولاً باعث آسیب مغزی جدی نمی شود. اما حالت های ویروس مننژیت باکتری سبب آسیب جدی مغزی می شوند. دلایل متداول سرایت عفونت گوش میانی به مغز، وارد شدن عفونت به مغز از طریق صدمه ی به سر، یا وجود آمبولی ها که از عفونت باکتری موجود در محفظه های قلب جدا شده اند، می باشند. غالباً چنین عفونتی از طریق سوزن های(آمپول) غیربهداشتی هیپودرمیک(واقع شده یا تزریق شده در زیر پوست) ایجاد می شوند و از این رو معتادان مواد مخدر بیشتر در معرض خطر مننژیت قرار دارند( و همین طور دیگر بیماری ها). التهاب پرده های مغز می تواند به مغز از طریق ایجاد اختلال در جریان خون و یا مانع ایجاد کردن در جریان مایع مغزی- نخاعی به فضای بین عنکبوتیه و نرم شامه که باعث ایجاد هیدروسفالی (یک ضایعه مادرزادی یا اکتسابی) می شوند، آسیب برساند. همچنین عصب های جمجمه ای در برابر آسیب تاثیرپذیر(آسیب پذیر) هستند. خوشبختانه، معمولاً می توان مننژیت باکتری را به طور مؤثری با آنتی بیوتیک ها درمان کرد. البته، تشخیص زود هنگام و درمان فوری به دلیل
آن كه آنتی بیوتیک ها و نه دیگر درمان های شناخته شده نمی توانند مغز آسیب دیده را ترمیم کنند، حیاتی و ضروی است.

خلاصه

بیماری های عفونی می توانند به مغز آسیب برساند. معمولاً آنسفالیت از طریق ویروس ایجاد می شود و تمام مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. یک حالت آن از طریق ویروس تبخال که موجب عفونت عقده ی عصب (گانگلیون) سه قلو در اکثر افراد می شود، ایجاد می گردد. این ویروس تمایل دارد که به لوب پیشانی و لوب گیجگاهی حمله کند. ویروس فلج اطفال به نورن های محرکه در مغز و طناب نخاعی هجوم می آورد و مغز به اختلالات حرکتی و یا حتی فلج می شود. ویروس هاری توسط گاز گرفتگی حیوان حاصل می شود و از طریق اعصاب پیرامونی حرکت می کند و به مغز به ویژه مخچه و هیپوکامپ حمله می کند. هچنین بیماری عفونی AIDS باعث آسیب مغزی می شود. شاید دلیل آن این است که گلبول های سفیدخون را آلوده کرده و آستروسیت (نوعی یاخته کمکی) مواد شیمیایی سمی متحرک را رها می کند که مجراهای کلسیم را باز کرده که اجازه ی ورود دوز کشنده ی یون را درون سلول های مغز می دهند. مننژیت یک بیماری عفونی پرده های مغزی است که از طریق ویروس ها یا باکتری ایجاد می شود. حالت باکتری آن که معمولاً خطرناک تر است، کلاً از طریق عفونت گوش، یک آسیب سو، یا آمبولی ایجاد شده از عفونت قلب، ایجاد می شود.

برگرفته ازکتاب روان شناسی فیزیولوژیك( مترجم: اسماعیل مهدوی)
[ یکشنبه 28 فروردین 1390 ] [ 10:56 ق.ظ ] [ اسماعیل مهدوی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

نویسندگان
نظر سنجی
نظرشما راجع به این وبلاگ چیست؟


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
پیام مشاور

.

تماس با ما

تعبیر خواب آنلاین


فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...